Značení jemnosti nití

Důležité informace o značení nití pro její správný výběr: Ticket Numbering, tex, dtex, Nm a NeB.

    "RS" - 2. května 2023

Značení nití

Značení nití hraje klíčovou roli při výběru správné příze pro práci, na kterou tyto nitě budete používat. Základní informace, které nás zajímají, je složení, tloušťka/jemnost, návin, barva nitě a výrobce. Drak z nití

Opět se pokusím co nejjednodušeji a co nejsrozumitelněji shrnout nejpoužívanější označení nití a samotnou konstrukci nití.

  • nejdříve se podíváme na takzvaný “Ticket Numbering” - komerční referenční systém číslování hotové nitě
  • tex - kolik váží (g) jednoduché nitě o délce 1 000 m
  • dtex - kolik váží (g) jednoduché nitě o délce 10 000 m
  • Nm - kolik měří (m) jednoduché nitě o váze 1g
  • NeB - kolik měří (yard) jednoduchá nit o váze 1 lb

Málo kdy se setkáme pouze s jednoduchou nití. Mnohdy se výsledná nit skládá z více jemnějších vláken. Proces spojování těchto vláken dohromady se nazývá skaní. Konstrukce příze se označuje tak, že se uvede “x” a číslo za značkou. Například 33 tex x2x8 označuje přízi, která se skládá ze 2 nití a každá tato niť je tvořena osmi základními vlákny. Tedy tato niť je složena celkem z 16 vláken o síle 33 tex.

LEN 33 Tex x2x8
LEN 33 Tex x2x8

Trochu podrobněji

Všechny systémy číslování používají k označení buď jednotkovou hmotnost, přičemž se liší délka, nebo pevnou délku, přičemž se liší hmotnost. Strom

Ticket Numbering

komerční systém číslování hotových nití, které nám udává referenční číslo výrobce pro velikost dané nitě a čím je číslo vyšší tím je niť jemnější. “POZOR” číslo v jednom typu vlákna není stejné jak v jiném. 40 v bavlně bude úplně něco jiného jak u polyesterové nitě.

tex

Oficiální označení jemnosti příze. Jedná se o metrickou jednotku, která vyjadřuje hmotnost v gramových jednotkách na 1000 metrů příze. Konkrétně označení 50 tex znamená 1000m příze váží 50g. Čím nižší hodnota Ttex, tím jemnější příze. Tato jednotka se začala zavádět na základ mezinárodní dohody z roku 1967. Aby ten svět nebyl tak jednoduchý tak stále různé státy používají rozdílné číslování. Od toho jsou potom takzvané přepočítávací tabulky a vzorečky. Toto bych sem však již nezařazoval; komu by se chtělo s tím počítat a kdo bude muset ten si to určitě najde :-)

dtex

Obdobně jak tex, jen s tím rozdíle že zde máme délku 10 000. Toto označení je pro velice tenké a lehké nitě.

Nm

Oficiální označení pro tenké nitě. Opět se jedná o metrický systém vyjadřující počet metrů jednoduché příze v jednom gramu. Například, Nm 50 znamená že 50 m příze váží jeden gram. 4ím je hodnota Nm vyšší tím je niť jemnější.

NeB

Z anglického “Number English Cotton Yarn Count”. Konkrétně se jedná o systém “number yarn count”, který vyjadřuje, kolik yardů nitě je potřeba pro jednu libru (asi 0,45 kg) daného materiálu. Například hodnota 20 NeB znamená, že 20 yardů bavlněné příze váží 1 libru.

V případě, že si všimnete nějaké chybějící informace nebo nepřesnosti, rád bych vás ujistil, že jsem člověk, nikoli robot :-). Pokud máte jakékoliv dotazy nebo poznámky, prosím, kontaktujte mě na roman@jimot.cz, nebo přímo pod tímto článkem na Facebooku.

Roman